Jaki typ ogrzewania jest najlepszy?

Jednym z kluczowych elementów branych pod uwagę przy budowie naszego domu jest to, czym ogrzewać całą nieruchomość. Jedna grupa decyduje się na kocioł z węglem, a druga inwestuje w gruntowną pompę ciepła, a jeszcze inni na dobroci elektryczności. Dziś zastanowimy się na tym, na co powinniśmy zwrócić uwagę przy tak poważnej decyzji. Pozwólcie, że wam pomożemy w rozwiązaniu tego problemu!

Klasyczne sposoby ogrzewania

klasyczne ogrzewanieOgrzewanie kotłowe to te, które często wieli nasi dziadkowie. Ma ono swoje oczywiste wady, czyli konieczności kontrolowania jego działania czy powstający przy jego pracy dym, bywający bardzo uciążliwy dla nas i naszych sąsiadów. Natomiast pompa ciepła to całkowita odwrotność dla poprzedniego ogrzewania. Jest ono bardzo tanie, jak i wygodne w użytkowaniu, gdyż działa ona całkowicie automatycznie! Co więcej, taka pompa nie tworzy spalin i nie potrzebuje innych surowców do wytwarzania energii, gdyż pobiera ona ciepło z ziemi! Niestety instalacja takiej pompy to dość poważny wydatek przekraczający koszta instalacji kotła o 20 czy nawet 30 tysięcy złotych. Właśnie dlatego, musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czy cenimy sobie bardziej wygodę, czy ilość pieniędzy, która zostanie w naszym portfelu.

Ogrzewanie elektryczne

rury grzewczePoza dwoma najpopularniejszymi typami ogrzewania pozostaje jeszcze jedno, czyli to elektryczne. Jest ono bezapelacyjnie najdroższą w eksploatacji opcją, lecz nie wymaga ona najmniej kroków do podjęcia. Grzejniki elektryczne to koszt około 300 złotych za sztukę i za kilka tysięcy jesteśmy w stanie wyposażyć cały dom. To znacznie mniej niż w poprzednich opcjach prawda? Otóż niekoniecznie, gdyż koszty za kilowatogodziną zostaną zrównoważone przez koszty jej wytworzenia, które potrafią być nad dwu czy trzykrotnie większe niż w przypadku klasycznego ogrzewania.

Podsumowanie

Wybór ogrzewania do naszego domu to bardzo ważna kwestia, gdyż to ona będzie dominującym kosztem naszego domu. Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety, jednak to na co się zdecydujemy, powinno zależeć nie tylko od zasobności naszego portfela, ale także od metrażu naszej nieruchomości. A ty, na co się zdecydujesz?