Kredyt na remont mieszkania – krok po kroku

Twoje mieszkanie potrzebuje remontu? A może chcesz nieco odświeżyć jego design? Wolisz pozostawić oszczędności na czarną godzinę? Nic prostszego! Wystarczy, że wybierzesz kredyt gotówkowy na remont mieszkania. A my w dzisiejszym poradniku podpowiemy Ci, jak zrobić to krok po kroku i jak będzie wyglądał proces udzielania takiej pożyczki. Zachęcamy do lektury!

Remont mieszkania może być wydatkiem nieplanowanym, który zachodzi nas z zaskoczenia, albo też wymarzonym przez nas działaniem, dzięki któremu polepszymy wygląd i funkcjonalność przestrzeni, w której na co dzień żyjemy. Niezależnie od tego, z jakich powodów potrzebujemy remontu, przydadzą nam się na ten cel dodatkowe pieniądze. Jednym z lepszych wyjść będzie tu kredyt gotówkowy od banku. Tylko jak to wszystko załatwić krok po kroku? Podpowiadamy!

Porównaj oferty kredytów różnych banków

Pamiętaj, że nie jesteś niewolnikiem swojego banku i nie musisz również w nim brać kredytu, jeśli oferta jest niekorzystna w porównaniu z innymi instytucjami. Patrząc na różne kredyty zwracaj szczególną uwagę na oprocentowanie, a także inne dodatkowe koszty uzyskania pożyczki – takie jak opłaty administracyjne, prowizje bankowe, a także podatki, itd. W zależności od banku oferta może być mniej lub bardziej korzystna. Zwracaj też uwagę na okres kredytowania oraz sposoby zabezpieczenia pożyczki.

porównywarka kredytów gotówkowych
Porównywarka kredytów gotówkowych (źródło: Expander)

Zawsze radzimy również korzystanie z internetowych porównywarek kredytowych, dzięki którym w jednym miejscu można zestawić ze sobą oferty wszystkich banków i wybrać tę najlepszą.

Wnioskuj do wybranego banku

Jeśli już podejmiesz decyzję odnośnie banku, od którego chciałbyś uzyskać pożyczkę, złóż wniosek wraz ze wszystkimi wymaganymi dokumentami. Ich spis znajdziesz zapewne na stronie banku zaraz w zakładce z informacjami o warunkach wnioskowania o kredyt. Jak można się domyślić – trudniejsze kredyty (a więc większe, hipoteczne i inwestycyjne) będą wymagały więcej zachodu. My jednak – mówiąc o kredycie na remont mieszkania – nie mamy na myśli aż tak ogromnych sum, więc z pewnością podstawowe dokumenty – takie jak dowód osobisty, zaświadczenie o zarobkach, itd. – wystarczą.

Czekaj na decyzję banku

W całym procesie kredytowym następuje moment, gdy wszystko zależy od decyzji banku, do którego wysłaliśmy nasz wniosek o kredyt na remont mieszkania. Bank poddaje analizie nasze dokumenty oraz wniosek, ustala naszą zdolność kredytową, ocenia ryzyko, jakie wiąże się z udzieleniem nam pożyczki, a następnie podejmuje ostateczną decyzję. Warto – zanim wyślemy wniosek – spróbować samodzielnie obliczyć naszą zdolność kredytową za pomocą specjalnego kalkulatora online. Weź jednak poprawkę na to, że taki kalkulator poda Ci wyłącznie wartość przybliżoną i orientacyjną. Jeśli otrzymasz pozytywny odzew – nie pozostaje Ci nic innego, jak udać się do banku i podpisać umowę.