Mieszkanie na wynajem – na co zwrócić uwagę? Poradnik lokatora

Proces poszukiwania nowego mieszkania na wynajem – bez względu na to czy spowodowany jest on dobrowolnym wyborem, czy koniecznością – może być niezwykle męczący, a często obarczony jest godzinami frustrujących poszukiwań. Na co zwrócić uwagę decydując się na taki krok, oszczędzając sobie przy tym własnych nerwów, i bardzo często pieniędzy? Poniżej prezentujemy krótki poradnik.

Opis i zdjęcia mieszkania

W obecnych czasach, jedyny sensowny sposób poszukiwania mieszkania na wynajem, to wertowanie internetowych portali ogłoszeniowych. Zamieszczane na nich ogłoszenia zawierają – mniej lub bardziej szczegółowy – opis, który już na wstępie może wiele nam powiedzieć nie tylko na temat nieruchomości, ale także samego właściciela.

Nowoczesny i minimalistyczny salon z widokiem na góry

Podczas przeglądania ofert, warto zwrócić uwagę zarówno na szczegółowość opisu, jak i samą jego treść. Dobre ogłoszenie powinno zawierać przynajmniej podstawowe informacje dotyczące metrażu, lokalizacji, warunków mieszkaniowych oraz miesięcznego kosztu wynajmu (czy koszt opłat eksploatacyjnych wliczony jest w cenę?).

Kolejnym wyznacznikiem, który wskazać może opłacalność potencjalnego najmu są zdjęcia. Dobre zdjęcia powinny przedstawiać wszystkie pomieszczenia mieszkania, a ponadto powinny być jasne i wyraźne. Oglądając zdjęcia zwróć uwagę na stan mieszkania i jego wyposażenie. Niezamieszczenie zdjęć przez właściciela powinno zapalić nam w głowie żółtą lampkę – czy ma on coś do ukrycia?

Pośrednictwo agencji

Największą liczbę ogłoszeń stanowią te prywatne, niewystawiane za pośrednictwem agencji. Niekiedy zdarza się jednak, że właściciel nie ma czasu na szukanie lokatorów i zleca to zadanie pośrednikom. Wiąże się to z koniecznością wnoszenia różnych opłat, np. za podpisanie umowy, czy nawet samo oglądanie mieszkania. Znane są przypadki oszustw, w których nielegalne agencje życzyły sobie pieniądze za samo podanie adresu nieruchomości.

Właściciel mieszkania

Kontaktując się z właścicielem mieszkania telefonicznie, już podczas wstępnej rozmowy możemy wyrobić sobie o nim jakąś opinię. Czy sprawia on wrażenie osoby miłej? Czy w wyczerpujący sposób odpowiada na pytania? Nieprzyjemny właściciel już na etapie rozmowy telefonicznej udowodni, że nie warto wynajmować od niego mieszkania.

Stylowa sypialnia w mieszkaniu

Stan przyszłego lokum

Jeśli zdecydowaliśmy się już na oglądanie któregoś mieszkania, jest kilka rzeczy, na które podczas oględzin obowiązkowo należy zwrócić uwagę. Do najważniejszych zaliczyć możemy:

  • Ściany, sufit i okna – stan ścian najłatwiej ocenić jest w jasnym świetle, w którym powinny być widoczne różne ubytki i inne mankamenty. Warto zwrócić uwagę na to, czy na ścianach i na suficie nie ma żadnych przebarwień, które mogłyby wskazywać na obecność grzyba. W przypadku okien, należy sprawdzić to czy dobrze się one otwierają, przyjrzeć się stanowi okiennic, oraz co najważniejsze – zbadać ich szczelność.
  • Instalacja wodna i elektryczna – jest to kolejny element, który należy sprawdzić, i który w ogromnym stopniu decyduje o bezpieczeństwie i kosztach związanych z życiem w mieszkaniu. Czy instalacja wodna działa prawidłowo – czy nigdzie nie widać wycieków i innych niepokojących rzeczy, czy nie ma problemów z odpływem? W przypadku inspekcji instalacji elektrycznej, warto sprawdzić czy wszystkie gniazdka są w dobrym stanie i działają tak jak powinny. Co więcej, należy zwrócić uwagę na okablowanie mieszkania, sugerując się np. obecnością lub brakiem zapachu spalonych kabli.
  • Wyposażenie – oględziny to jedyna szansa na przyjrzenie się temu, co właściwie wchodzi w skład mieszkania na wynajem. Zazwyczaj cały sprzęt, który obecny jest w momencie oglądania, udostępniony zostaje wraz z nieruchomością. Należy rozejrzeć się, czy w mieszkaniu znajduje się komplet mebli, które potrzebujemy do komfortowego życia – w innym przypadku, czeka nas kolejny, często niemaly wydatek.
  • Inne kwestie – warto zapytać właściciela, czy do mieszkania przynależy inna dodatkowa przestrzeń, np. piwnica czy garaż, które mogą stanowić przydatny dodatek do wynajmowanej nieruchomości.

Dokładnie czytaj umowę

Budynek mieszkalny w Nowym JorkuDecydującym punktem podczas wyboru mieszkania na wynajem, jest podpisanie umowy. Jest to ostatni etap, na którym trzeba rozwiać wszelkie wątpliwości związane z najmem. Koniecznie należy zwrócić uwagę na wszelkie zapisy obecne w dokumencie – czy koszt najmu jest identyczny jak ten uzgodniony wcześniej? Jak dużą kaucję żąda od nas właściciel, i czy jest ona zwrotna? Na jaki okres podpisujemy umowę, i jak wygląda kwestia rezygnacji? Są to podstawowe pytania, które należy zadać właścicielowi przed podpisaniem umowy.

Wynajem mieszkania – twardy orzech do zgryzienia

Przeglądanie ofert mieszkań na wynajem, a także cały dalszy proces ich sprawdzania, aż do momentu podpisywania umowy, może spędzać sen z powiek wielu osobom poszukującym nowego lokum. Kwestii, na które należy zwrócić uwagę jest naprawdę sporo. Mając jednak w głowie nasz poradnik, z pewnością unikniesz felernego wyboru.