Na co trzeba zwracać uwagę przy współpracy z projektantem wnętrz?

W trakcie wyobrażania sytuacji, gdy wchodząc po raz pierwszy do wymarzonego, ale jeszcze niezagospodarowanego mieszkania brakuje nam jakichkolwiek pomysłów na jego przestrzeń,  można wpaść w roztargnienie. Na szczęście można skorzystać z pomocy profesjonalistów w swoim fachu – projektantów wnętrz. W jaki sposób powinna przebiegać taka współpraca?

 Gdy zlecenie dotyczące wykończenia wnętrz zostaje oddelegowane projektantowi, posiadającemu ugruntowaną i pewną pozycję na rynku, nie trzeba się martwić finalnymi rezultatami. Z ich determinacją praktycznie każdy, wymarzony projekt będzie miał swoją rację bytu. Przy czym należy mieć na uwadze kilka kwestii.

Plany klientów

Ważne jest, aby potencjalna osoba wiedziała, czego tak naprawdę oczekuje od studia projektowego. Zastanowienie się nad tym ułatwi optymalną współpracę. Idą za tym również wydatki. Warto zaplanować, ile wyniesie budżet zarówno wykończenia, jak i aranżacji danych pomieszczeń. W tym celu nieodzowne będzie planowanie wszystkiego z wyprzedzeniem. Taki projekt składa się przecież z wielu czynników i jedynie w przypadku udanej relacji na linii klient-wykonawca może dojść do skutku.

Faktyczna potrzeba współpracy

Aby korzystanie z oferty studia projektowego miało sens, potrzebne jest zaangażowanie klienta co do faktycznej chęci stworzenia indywidualnego, dopasowanego do potrzeb aranżacji. Osoby bez przynajmniej zalążków tego, czego oczekują, doprowadzą jedynie do bezcelowych wydatków, znacznie przekraczających dopuszczalny budżet. Mówiąc o pieniądzach, trzeba wspomnieć o tym, że korzystanie z usług projektantów wiąże się z dużymi kosztami. Co więcej, w przypadku większych miejscowości stają się one niebotycznie wyższe.

Jeśli nie projektant, to kto?

Studio projektowe nie jest jedyną opcją, jeśli chodzi o kwestię wykończenia mieszkania. Zawsze można własnoręcznie podjąć tego zadania oraz skontaktować się z firmą budowlaną. Są to możliwości korzystne finansowo, lecz ryzykowne pod względem rezultatów.

W momencie zdecydowania się na usługi firmy budowlanej traci się dogodność pełnej personalizacji tego, jak ma wyglądać aranżacja wnętrza. Natomiast, gdy dla właściciela nie jest to ważne, chociażby ze względów inwestycyjnych (lokum jest przeznaczone do wynajmowania) będzie to zdecydowanie lepsze rozwiązanie, przynajmniej ze względów finansowych.

Podsumowanie

To, na co ostatecznie się zdecydujemy, zależy wyłącznie od naszych preferencji. Dlatego podjęciu ostatecznej decyzji co do wyboru tego, w jaki sposób podejdziemy do wykańczania mieszkania, nie powinien towarzyszyć pośpiech. Lepiej rozważyć wszystkie za i przeciw pamiętając przede wszystkim o swoich potrzebach mieszkalnych.

Tekst powstał we współpracy z firmą wykańczającą wnętrza z Gdańska BB Construction.