Swobodny dostęp do każdej kondygnacji budynku powinien zostać uwzględniony już na etapie projektowania domu. Wygodne, odpowiednio szerokie schody umożliwiają bezproblemowe poruszanie się między piętrami, ale w obiektach wyższych, o skośnym dachu warto zagospodarować też strych i zadbać o możliwość komfortowego wejścia na poddasze. Czym kierować się, wybierając schody strychowe?
Konstrukcja schodów dopasowana do możliwości przestrzennych
Budowa tradycyjnych schodów wiąże się z koniecznością wygospodarowania odpowiedniej ilości miejsca, którego w rejonie najwyższego piętra może jednak brakować. Dlatego w przypadku łączenia poddasza z niższą kondygnacją zaleca się zastosowanie specjalnych mechanizmów w postaci schodów strychowych.
Gdy nie wystąpi potrzeba zajrzenia na strych, cała konstrukcja ukryta jest w umieszczonej we wnęce sufitowej obudowie. Kiedy jednak pojawi się konieczność odwiedzenia poddasza, wówczas mechanizm z łatwością można otworzyć.
Na przykładzie, jaki stanowią schody strychowe Oman, da się dostrzec, że występują różnice w zakresie parametrów poszczególnych konstrukcji. Wybierając odpowiedni model, należy między innymi wziąć pod uwagę obciążenie. Często wynosi ono 160 kg, ale są i stopnie mogące utrzymać do 210 kg. Dostępna przestrzeń wpływa też na wymiary skrzynki i gabaryty samej drabinki, w tym szerokość stopni.
Mechanizm także ma znaczenie w przypadku wielkości pomieszczenia. Mniej miejsca zajmują imitujące harmonijkę schody strychowe nożycowe, nieco więcej potrzebują natomiast modele rozsuwane i składane, które budową są do siebie podobne.
Grubość klapy istotna dla izolacji termicznej
Oprócz wspomnianych już wymiarów warto także uwzględnić grubość samej klapy. Węższe będą odpowiednie, gdy poddasze nie wymaga dodatkowej izolacji. Grubsze natomiast pozwolą poczynić oszczędności w segmencie ogrzewania. Te drugie wyróżniają się również podwójnym uszczelnieniem, podczas gdy klapy o grubości nieprzekraczającej 3 centymetrów uszczelnienie posiadają pojedyncze.