Panele fotowoltaiczne – o czym mowa w praktyce?

Energia słoneczna jest najbardziej zasobnym źródłem energii na Ziemi. Dzięki niej możliwe jest przekształcanie światła w energię elektryczną, którą można następnie wykorzystać w domach lub firmach, aby zasilić urządzenia takie jak oświetlenie, komputery, telewizory i ogrzewanie. Pomagają w tym panele słoneczne. Jak są zbudowane i dlaczego warto z nich korzystać?

Co to są panele fotowoltaiczne?

Panele fotowoltaiczne, zwane również panelami słonecznymi, to urządzenia wykorzystujące ogniwa fotowoltaiczne do przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną – przekonują pracownicy zakładający panele fotowoltaiczne w Kępnie. Pojedynczy panel składa się z ogniw fotowoltaicznych i może mieć od 1 do 2 metrów wysokości oraz od 1,5 do 2 metrów szerokości.

Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z materiału półprzewodzącego. Gdy światło padające na materiał jest przez niego absorbowane, elektrony zaczynają się w nim swobodnie przemieszczać. Powstałe w ten sposób materiały ujemne i dodatnie, znajdujące się odpowiednio na górze i na dole ogniwa, po połączeniu ze sobą wytwarzają prąd elektryczny.

Panele fotowoltaiczne – budowa

Panel fotowoltaiczny składa się z szeregu ogniw, które wytwarzają prąd stały poprzez przekształcanie światła słonecznego w energię elektryczną – przekonuje firma oferująca montaż paneli fotowoltaicznych w Kępnie. Prąd stały może być następnie przekształcony w prąd zmienny za pomocą inwertera, co pozwala na jego wykorzystanie w domach i firmach podłączonych do sieci elektrycznej. Jeśli nie jesteś podłączony do sieci, potrzebujesz akumulatorów, aby przechowywać energię wytworzoną w ciągu dnia do wykorzystania w nocy lub w okresach, gdy nie występuje silne nasłonecznienie – co ma miejsce na przykład w miesiącach jesienno-zimowych.

Zalety korzystania z panele fotowoltaicznych

Lista zalet paneli słonecznych jest bardzo długa. Należy zauważyć, że panele fotowoltaiczne nie mają żadnych ruchomych części, nie wytwarzają hałasu ani emisji w trakcie eksploatacji, a więc są praktycznie bezobsługowe przez 30 lub 40 lat (tyle wynosi okres eksploatacji paneli). Co jednak najważniejsze, pozwalają znacząco obniżyć bieżące rachunki za energię elektryczne – a te w ostatnim czasie znacząco wzrosły.

Redakcja
Redakcja
Cześć! Jeśli to czytasz to jeszcze się nie znamy! Ale mam nadzieję, iż to się niedługo zmieni! Więc serdecznie zapraszam Cię do lektury moich wpisów ponieważ według mnie są na prawdę interesujące i pełne merytorycznej wiedzy!

Więcej od tego autora

Polecane

Najnowsze artykuły

Dachy trzcinowe – dlaczego warto w nie inwestować?

Niegdyś dachy trzcinowe stosowane były głównie do przydomowych altanek. W obecnych czasach coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązana i trzcinę umieszcza się również...

Montaż rolety – jak to zrobić zgodnie ze sztuką?

Nowoczesne rolety montuje się w bardzo prosty sposób. Oczywiście, w razie potrzeby można skorzystać z usług profesjonalisty. Zazwyczaj jednak przy pomocy instrukcji uda się...

Jak wymienić wkładkę bębenkową w drzwiach i dlaczego jest to czasami konieczne

Dbałość o zamek w drzwiach jest tak samo ważna jak dbałość o samochód. W końcu samochód jest tak bezpieczny, jak chroniący go zamek. Dlatego...