Energia słoneczna jest najbardziej zasobnym źródłem energii na Ziemi. Dzięki niej możliwe jest przekształcanie światła w energię elektryczną, którą można następnie wykorzystać w domach lub firmach, aby zasilić urządzenia takie jak oświetlenie, komputery, telewizory i ogrzewanie. Pomagają w tym panele słoneczne. Jak są zbudowane i dlaczego warto z nich korzystać?
Co to są panele fotowoltaiczne?
Panele fotowoltaiczne, zwane również panelami słonecznymi, to urządzenia wykorzystujące ogniwa fotowoltaiczne do przekształcania światła słonecznego w energię elektryczną – przekonują pracownicy zakładający panele fotowoltaiczne w Kępnie. Pojedynczy panel składa się z ogniw fotowoltaicznych i może mieć od 1 do 2 metrów wysokości oraz od 1,5 do 2 metrów szerokości.
Ogniwa fotowoltaiczne zbudowane są z materiału półprzewodzącego. Gdy światło padające na materiał jest przez niego absorbowane, elektrony zaczynają się w nim swobodnie przemieszczać. Powstałe w ten sposób materiały ujemne i dodatnie, znajdujące się odpowiednio na górze i na dole ogniwa, po połączeniu ze sobą wytwarzają prąd elektryczny.
Panele fotowoltaiczne – budowa
Panel fotowoltaiczny składa się z szeregu ogniw, które wytwarzają prąd stały poprzez przekształcanie światła słonecznego w energię elektryczną – przekonuje firma oferująca montaż paneli fotowoltaicznych w Kępnie. Prąd stały może być następnie przekształcony w prąd zmienny za pomocą inwertera, co pozwala na jego wykorzystanie w domach i firmach podłączonych do sieci elektrycznej. Jeśli nie jesteś podłączony do sieci, potrzebujesz akumulatorów, aby przechowywać energię wytworzoną w ciągu dnia do wykorzystania w nocy lub w okresach, gdy nie występuje silne nasłonecznienie – co ma miejsce na przykład w miesiącach jesienno-zimowych.
Zalety korzystania z panele fotowoltaicznych
Lista zalet paneli słonecznych jest bardzo długa. Należy zauważyć, że panele fotowoltaiczne nie mają żadnych ruchomych części, nie wytwarzają hałasu ani emisji w trakcie eksploatacji, a więc są praktycznie bezobsługowe przez 30 lub 40 lat (tyle wynosi okres eksploatacji paneli). Co jednak najważniejsze, pozwalają znacząco obniżyć bieżące rachunki za energię elektryczne – a te w ostatnim czasie znacząco wzrosły.