Powiew północnej świeżości, czyli wykończenie wnętrz w stylu skandynawskim

Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim to połączenie wysokiej funkcjonalności oraz prostoty. Skandynawskie pomieszczenia zachwycają wyglądem, stanowiąc jednocześnie wygodną alternatywę dla wnętrz w stylu nowoczesnym czy glamour. Sprawdź, czym charakteryzuje się styl skandynawski i dlaczego warto wykorzystać go we własnym mieszkaniu. Partnerem artykułu jest marka BB Construction.

Pochodzenie stylu skandynawskiego

Jak sama nazwa wskazuje, styl skandynawski narodził się w północnej części Europy, a dokładnie w rejonach koła podbiegunowego. Jest swoistą odpowiedzią na surowe warunki, jakie panują w całej Skandynawii. To właśnie prostota jest głównym znakiem rozpoznawczym tego stylu, który dzieli się na kilka podstawowych odmian:
– duński – posiadający elementy romantyczne oraz szlachetne,
– fiński – cechujący się geometrycznymi i kontrastującymi elementami,
– szwedzki – odmiana ta jest najbardziej surowa, charakteryzuje się niemal całkowitym brakiem elementów dekoracyjnych.

Stylistyka skandynawska to wyraźna tęsknota za słońcem, które na Północy jest prawdziwą rzadkością. Styl skandynawski to zatem duże, jasne pomieszczenia, doświetlone na każdy możliwy sposób. Decydując się na zastosowanie tego stylu we własnych wnętrzach, warto postawić na sprawdzoną ekipę remontową. Wykończenie mieszkania: solidnie, precyzyjnie i efektownie.

Cechy charakterystyczne dla stylu skandynawskiego

Elementami charakterystycznymi dla stylu skandynawskiego są jasne, doświetlone pomieszczenia, pomalowane na biało lub w pastelowych, jasnych odcieniach. To przede wszystkim biel, szarości, błękit oraz delikatny fiolet. Kolory te pojawiają się nie tylko na ścianach, ale i sufitach, podłogach czy meblach. Posiadając niewielkie pomieszczenia, styl skandynawski doskonale rozjaśni i powiększy optycznie przestrzeń, sprawiając, że powstała przestrzeń nie będzie dodatkowo przytłoczona. Styl skandynawski to również wysoka funkcjonalność oraz naturalne materiały, które doskonale wpisują się w surowość stylu.

Czy styl skandynawski ma jakieś wady?

Estetyczne i rozjaśnione wnętrza w stylu skandynawskim nie są wolne od wad. Może się nią bowiem okazać zbyt krępująca, wszechobecna biel, która stanowi postawę tego stylu. Co więcej, styl skandynawski to również minimalizm oraz brak możliwości udekorowania wnętrza. Może to stanowić znaczną przeszkodę w potrzebie zindywidualizowania pomieszczeń. Decydując się na styl skandynawski w całym mieszkaniu warto zatrudnić do pomocy profesjonalne biuro projektowo-wykończeniowe.