Funkcjonalność i estetyka wnętrza decydują zarówno o naszym samopoczuciu, jak i o ogólnym wizerunku danego miejsca. Szeroki wybór możliwości w zakresie wyposażenia oraz wystroju, pozwala realizować najróżniejsze scenariusze aranżacyjne, zależnie od preferencji, upodobań i gustów. Czasami, na przekór, może się oczywiście okazać, że im większy mamy wybór, tym trudniej nam podjąć decyzję, a różnorodność potrafi przyprawić o niemały ból głowy.
Diabeł bardzo często tkwi w szczegółach. Kiedy szczęśliwie uda się nam podjąć decyzję co do blatów, frontów i korpusów, wówczas pojawia się kolejny, nie mniej ważny wybór, którym są uchwyty i gałki do mebli. Te na pozór mało istotne elementy, znacząco wpływają na całokształt aranżacji. Szeroki wachlarz możliwości przejawia się w bogatej kolorystyce, wielkości, kształcie, jak i rodzaju materiału, z którego wykonany jest dany uchwyt. Długie srebrne relingi, subtelne gałki żeliwne, czy też okrągłe dodatki w kolorze na przykład czarnym? Wiele oczywiście zależy od stylu, w jakim urządzone jest nasze mieszkanie. W dzisiejszych nowoczesnych wnętrzach obserwuje się zamiłowanie przede wszystkim do gładkich powierzchni, dla których charakterystyczne pozostają uchwyty ukryte wzdłuż krawędzi frontów, jak i wspomniane już podłużne relingi, montowane zarówno w poziomie, jak i w pionie. Styl prowansalski i angielski to przeważnie uchwyty drewniane, porcelanowe i ceramiczne (często umieszczone w metalowych oprawkach) albo tzw. „uchwyty muszelkowe”. W mimimalistycznym stylu loftowym oraz industrialnym odnajdują się natomiast dodatki mosiężne, często bardzo ciekawie zdobione.
Oprócz wymiaru praktycznego, jakim jest oczywiście funkcja otwierania i zamykania szafek, gałki meblowe mają także za zadanie chronić powierzchnie meblowe przed ich zarysowaniem, czy zabrudzeniem. Niezależnie od upodobań, na pewno należy wybierać uchwyty najwyższej jakości, odporne przede wszystkim na uszkodzenia mechaniczne. Nie mniej ważny pozostaje tutaj sposób montażu. W tym przypadku zdecydowanie nie warto pozornie oszczędzać – uchwyty, które będą wymagały ciągłych napraw i wymiany, zdecydowanie miną się z naszymi oczekiwaniami finansowymi. Trwałość uchwytów uzależniona jest także od przeznaczenia danej szafki, a więc i od tego jak często będziemy ją użytkować. Idealne uchwyty i gałki meblowe powinny charakteryzować się wygodnym ergonomicznym kształtem, a ich rozmiar należy dopasować do wielkości otwieranych powierzchni. W przypadku bardzo długich szuflad, zdecydowanie warto rozważyć zakup uchwytów wielopunktowych.