Zalety i wady zakupu mieszkania

Mimo upływu lat wciąż mamy do czynienia z dość ciekawym przekonaniem. Po skończeniu edukacji powinniśmy znaleźć świetnie płatną pracę, a potem zamieszkać w pięknym mieszkaniu. No właśnie, to tutaj zaczynają się pewne problemy. Czy warto kupować swoje własne mieszkanie? A może lepiej będzie postawić na wynajem? Przekonajmy się!

Zalety zakupu mieszkania

słoneczny salon i kuchnia

Największą zaletą posiadania własnego mieszkania jest dość jasny fakt, mówiący o tym, że raz kupione staje się składnikiem naszego majątku. Kiedy tak się stanie, możemy je sprzedać w dowolnym momencie, oddać pod wynajem, aby generowało dodatkowy dochód czy nawet przekazać w spadku naszym potomkom. Możemy to potraktować jako pewną inwestycję w budowę naszych aktywów. Kiedy będziemy wynajmować nieruchomość, nigdy nie będzie ona należała do nas.

Nieocenionym plusem posiadania własnego mieszkania jest to, że tak naprawdę możemy zrobić z nią, co zechcemy. Niezależnie czy chodzi o remont, zmienienie glazury w łazience czy wymianę okien. W przypadku wynajmowanych nieruchomości tak łatwo już nie będzie. Niektórzy oczekują też tego, że ich zakup będzie inwestycją, którą prędzej czy później zwróci się z nawiązką, jednak niekoniecznie musi tak być. Nawet jeżeli tak się nie stanie, będziemy mieli coś, o czym marzy ogromna ilość ludzi: komfort własnego mieszkania. Taka stabilizacja jest niesamowicie ważna, zwłaszcza dla ludzi, którym kończy się umowa wynajmu.

Wady zakupu mieszkania

przestronny salonNiestety zakup mieszkania także ma swoje wady. Przede wszystkim jest on znacznie droższy niż wynajem, lecz musimy także wspomnieć o ograniczonej mobilności po zakupie. Nigdy nie możemy przewidzieć tego, co będzie się działo za kilka lub kilkanaście lat. Może urodzi nam się dziecko, może dostaniemy życiową ofertę pracy… W takich momentach bardzo ciężko pozbyć się takiej nieruchomości, a zakup kolejnego mieszkania w nowym miejscu jest znacznie utrudniony, gdyż ciąży na nas wzięty kredyt.

Podsumowanie

Jak widać, wbrew pozorom kupno mieszkania ma swoje plusy, jak i minusy. To, jaką decyzję ostatecznie podejmiemy, zależy wyłącznie od nas. Dobrze wiemy, że zarówno przy kredycie, jak i przy wynajmie napotkamy pewne problemy i niemożliwe jest, aby mieć ciastko i zjeść ciastko. Co zrobisz ty?