Pompy ciepła – gdzie znajdą zastosowanie?

Pompy ciepła są coraz bardziej pożądane na rynku branży grzewczej. Ich szeroki zakres funkcji sprawia, że znajdują zastosowanie w wielu segmentach życia codziennego, gospodarki czy nawet przemysłu. Wykorzystywane są również w każdej strefie klimatycznej. Gdzie jeszcze pompy ciepła mogą znaleźć swoje zastosowanie? Podpowiadamy.

Pompy ciepła – czym są?

Pompy ciepła w Łowiczu są urządzeniami, które mają za zadanie ogrzewać wybrane pomieszczenia. Oddawana energia, która pozyskiwana jest ze środowiska naturalnego, dzięki specjalnym systemom przekazuje ją do instalacji centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody codziennego użytku. Jest to również ekologiczne źródło kumulacji ciepła, ponieważ nawet 75% energii pobierane jest ze środowiska naturalnego. Dzięki temu, oprócz ogrzewania domu, pompa ciepła wpływa na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń do środowiska.

Można również wyróżnić trzy typu takich urządzeń. Pierwszym z nich są pompy ciepła gruntowe. Zasilane są ciepłem ziemi, które pobierane jest za pomocą specjalnych sond, wypełnionych roztworem o niskiej temperaturze zamarzania. Pompy typu woda-woda pobierają ciepło z wód gruntowych, takich jak studnie czerpne i zrzutowe. Trzeci rodzaj to powietrze-woda. Jest to najbardziej powszechne rozwiązanie. Ich niewątpliwą zaletą jest łatwy montaż.

Zastosowanie pomp ciepła

Tego typu urządzenia montowane są najczęściej przy domach jednorodzinnych czy bliźniakach. Na nowszych osiedlach jest to bardzo popularna forma czerpania ciepła dla wszystkich pomieszczeń. Coraz częściej spotyka się jednak pompy przy budynkach wielorodzinnych. Niski koszt opłat skłania mieszkańców dłuższego ciągu mieszkalnego do inwestycji w takiego typu urządzenia.

Są one również dobrym wyborem w przypadku modernizacji wnętrz. Należy wtedy wziąć pod uwagę nie tylko stan izolacji budynku, lecz także samej instalacji grzewczej. Również i w tym przypadku pozwala ona na zminimalizowanie opłat za ogrzewanie czy chłodzenie pomieszczeń w domu.

Redakcja
Redakcja
Cześć! Jeśli to czytasz to jeszcze się nie znamy! Ale mam nadzieję, iż to się niedługo zmieni! Więc serdecznie zapraszam Cię do lektury moich wpisów ponieważ według mnie są na prawdę interesujące i pełne merytorycznej wiedzy!

Więcej od tego autora

Polecane

Najnowsze artykuły

Okna PCV – dlaczego są tak popularne?

Okna plastikowe są bardzo popularne w Polsce. Każdy producent okien je oferuje. Nic dziwnego, bo okna PCV łączą w sobie nowoczesność i elegancki design....

Tapicerka meblowa – jak o nią dbać?

W zasadzie to w każdym domu znajdują się meble tapicerowane. Gdy natrafiamy w sklepach na naprawdę dobre meble, to mamy to do siebie, że...

Jakie zalety mają szamba betonowe?

Szamba betonowe to popularny wybór, a zwracając uwagę na zalety płynące z takiego rozwiązania trudno jest się temu dziwić. Szambo betonowe – kiedy może okazać...