Coraz więcej Polaków decyduje się na mieszkania urządzone pod klucz. Deweloperzy oraz analitycy rynku nieruchomości obserwują, że już co piąty nabywca wybiera ten wariant. Co ciekawe, w krajach zachodnich takie rozwiązanie od dawna jest standardem. Jakie są zalety wykończenia mieszkania pod klucz?
Stan deweloperski czy mieszkanie pod klucz?
W Polsce można nabyć mieszkanie w stanie deweloperskim, część deweloperów oferuje także opcję wykończenia pod klucz. Na krajowym rynku dominują te pierwsze. Jednak w ostatnim czasie na znaczeniu zyskuje zakup mieszkania w pakiecie z aranżacją wnętrz. Polacy coraz większą uwagę przykładają do przestrzeni, w której żyją. Liczy się dla nich nie tylko komfortowo i funkcjonalnie wykonanie i wyposażone mieszkanie, ale też aspekt estetyczny, wyróżniające dekoracje oraz niebanalne rozwiązania. Chcemy przebywać w miejscach, które będą wygodne, a zarazem piękne i urządzone zgodnie z najnowszymi trendami. Dlatego korzystanie z usług profesjonalistów, zajmujących się projektowaniem wnętrz, staje się coraz bardziej popularne. Nie bez znaczenia są też rosnące koszty urządzenia lokalu oraz problemy z dostępnością materiałów czy ekip remontowych. Klienci decydujący się na zakup mieszkania z opcją wykończenia pod klucz wraz z projektem wnętrz otrzymują pomoc w doborze odpowiednich materiałów i elementów wyposażenia, gwarancję przeprowadzenia robót wykończeniowych przez sprawdzone ekipy remontowe, czy profesjonalny nadzór nad przebiegiem prac.
Najnowsze trendy w aranżacji wnętrz
Architekci zajmujący się wykończeniem mieszkań pod klucz zwracają uwagę, że klienci są coraz bardziej świadomi najnowszych trendów oraz mają własne pomysły na aranżacje. Inspiracje czerpią z mediów społecznościowych, m.in. z Instagrama oraz Pinteresta, a także z programów telewizyjnych poświęconych architekturze czy wystrojowi wnętrz. Zdarza się, że chcą połączyć kilka różnych koncepcji.
Pandemia koronawirusa sprawiła, że spora część klientów pracuje zdalnie, dlatego ważne jest dla nich wygodne i komfortowe miejsce do pracy. W przypadku większych metraży interesuje ich możliwość zagospodarowania pomieszczenia jako gabinetu bądź dodatkowego pokoju gościnnego. Projektanci dostrzegają również zmianę w podejściu do aranżacji mieszkań wśród inwestorów. Do niedawna osobom kupującym mieszkania pod wynajem zależało na tym, aby wnętrza były wygodne, neutralne wizualnie, a sam proces urządzenia mieszkań był szybki oraz niedrogi. Obecnie inwestorzy proszą, aby nadać wnętrzom konkretny styl oraz charakter, pamiętając przy tym o komforcie i optymalnych kosztach.
Klienci kupujący swoje pierwsze mieszkanie myślą o metrażach ok. 45 m2. Najczęściej chcą, żeby ich lokum było jasne i praktyczne, ale jednocześnie wyróżniało się czymś wartym zapamiętania. Mowa tu na przykład o wzorzystej tapecie, mocnej kolorystyce ścian, przeszkleniach, czy o dodatkach takich jak zdobna lampa. Jasne wnętrze lubią przełamywać czernią, głównie w elementach dekoracyjnych – bateriach, szprosach w oknach czy uchwytach do mebli.
Nabywcy większych mieszkań czy domów, zazwyczaj mający dzieci lub myślący o założeniu rodziny w najbliższej przyszłości, częściej inspirują się stylem glamour, czyli eleganckimi wnętrzami w nowoczesnym wydaniu. Zamiast loftów, coraz częściej wybierają styl paryskich kamienic, z charakterystycznymi sztukateriami na ścianach i sufitach. Chcą aby w ich wnętrzach wstawić kolor złoty, kamień naturalny, np. marmur (lub jego imitacje), a także drewno. Ta grupa nie boi się eksperymentować z kolorami, równoważąc nimi królującą do niedawna w domach szarość. U tych klientów zdecydowanie częściej pojawiają się pytania o nowinki technologiczne, jak np. rozwiązania inteligentnego sterowaniem oświetleniem i ogrzewaniem. Właściciele takich nieruchomości są również zainteresowani aranżacją balkonu, tarasu lub ogrodu.