Fotowoltaika dofinansowanie — o czym mowa w praktyce?

Rosnące ceny prądu sprawiają, że fotowoltaika, która generuje czystą energię i obniża rachunki, jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Dodatkowo poza oczywistymi korzyściami, które z niej płyną, możliwe jest otrzymanie dofinansowania na tego typu instalacje. Komu przysługuje i o czym mowa w praktyce? Podpowiadamy. 

Instalacja fotowoltaiczna a Agroenergia

Pierwszą możliwością otrzymania dofinansowania na farmy fotowoltaiczne w Pomorskim jest program „Agroenergia”. Skierowany jest on do osób fizycznych, które prowadzą gospodarstwa rolne. Jego celem jest zwiększenie produkcji energii w tym sektorze z odnawialnych źródeł energii. Dotacje przyznaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotyczy instalacji o mocy elektrycznej od 10 kW do 50 kW.

Instalacja fotowoltaiczna a program Czyste Powietrze

Kolejnym programem oferującym dofinansowanie fotowoltaiki jest ”Czyste Powietrze”. Jego celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na te, która są bardziej przyjazne środowisku. Dotacja obejmuje tutaj demontaż starego pieca, a także montaż i zakup nowego. W jej ramach otrzymuje się finansowanie na centralne ogrzewanie, pompy ciepła, a także fotowoltaikę.

Instalacja fotowoltaiczna a program Mój Prąd

Program „Mój Prąd” oferuje dofinansowanie 50% kosztów instalacji fotowoltaicznej. Jedna kwota ta nie może przewyższyć 5000 zł. Jego celem jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Warunkiem przystąpienia do tego programu jest instalacja o mocy od 2 do 10 kW, która jest wystarczająca dla domów jednorodzinnych.

Ulga termomodernizacyjna

Każdy właściciel budynku, który zdecyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, może odliczyć od podstawy podatku taki wydatek. Aby skorzystać z tego zwrotu, należy odliczyć koszty od podatku w ciągu 3 lat od momentu zakończenia roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek związany z montażem tego źródła. Wymienione programy to tylko część z dostępnych obecnie na rynku.

Redakcja
Redakcja
Cześć! Jeśli to czytasz to jeszcze się nie znamy! Ale mam nadzieję, iż to się niedługo zmieni! Więc serdecznie zapraszam Cię do lektury moich wpisów ponieważ według mnie są na prawdę interesujące i pełne merytorycznej wiedzy!

Więcej od tego autora

Polecane

Najnowsze artykuły

Dachy trzcinowe – dlaczego warto w nie inwestować?

Niegdyś dachy trzcinowe stosowane były głównie do przydomowych altanek. W obecnych czasach coraz częściej odchodzi się od tego rozwiązana i trzcinę umieszcza się również...

Montaż rolety – jak to zrobić zgodnie ze sztuką?

Nowoczesne rolety montuje się w bardzo prosty sposób. Oczywiście, w razie potrzeby można skorzystać z usług profesjonalisty. Zazwyczaj jednak przy pomocy instrukcji uda się...

Jak wymienić wkładkę bębenkową w drzwiach i dlaczego jest to czasami konieczne

Dbałość o zamek w drzwiach jest tak samo ważna jak dbałość o samochód. W końcu samochód jest tak bezpieczny, jak chroniący go zamek. Dlatego...