Rosnące ceny prądu sprawiają, że fotowoltaika, która generuje czystą energię i obniża rachunki, jest coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem. Dodatkowo poza oczywistymi korzyściami, które z niej płyną, możliwe jest otrzymanie dofinansowania na tego typu instalacje. Komu przysługuje i o czym mowa w praktyce? Podpowiadamy.
Instalacja fotowoltaiczna a Agroenergia
Pierwszą możliwością otrzymania dofinansowania na farmy fotowoltaiczne w Pomorskim jest program „Agroenergia”. Skierowany jest on do osób fizycznych, które prowadzą gospodarstwa rolne. Jego celem jest zwiększenie produkcji energii w tym sektorze z odnawialnych źródeł energii. Dotacje przyznaje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotyczy instalacji o mocy elektrycznej od 10 kW do 50 kW.
Instalacja fotowoltaiczna a program Czyste Powietrze
Kolejnym programem oferującym dofinansowanie fotowoltaiki jest ”Czyste Powietrze”. Jego celem jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na te, która są bardziej przyjazne środowisku. Dotacja obejmuje tutaj demontaż starego pieca, a także montaż i zakup nowego. W jej ramach otrzymuje się finansowanie na centralne ogrzewanie, pompy ciepła, a także fotowoltaikę.
Instalacja fotowoltaiczna a program Mój Prąd
Program „Mój Prąd” oferuje dofinansowanie 50% kosztów instalacji fotowoltaicznej. Jedna kwota ta nie może przewyższyć 5000 zł. Jego celem jest zwiększenie produkcji energii elektrycznej pochodzącej z odnawialnych źródeł energii. Warunkiem przystąpienia do tego programu jest instalacja o mocy od 2 do 10 kW, która jest wystarczająca dla domów jednorodzinnych.
Ulga termomodernizacyjna
Każdy właściciel budynku, który zdecyduje się na montaż instalacji fotowoltaicznej, może odliczyć od podstawy podatku taki wydatek. Aby skorzystać z tego zwrotu, należy odliczyć koszty od podatku w ciągu 3 lat od momentu zakończenia roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek związany z montażem tego źródła. Wymienione programy to tylko część z dostępnych obecnie na rynku.