Uziemienie, inaczej grunt, jest podstawowym elementem instalacji odgromowej, odgrywającym kluczową rolę w bezpiecznym rozpraszaniu ogromnej energii generowanej przez uderzenie pioruna. Wybór uziemienia jest decyzją krytyczną, która bezpośrednio wpływa na efektywność systemu. Jakie rodzaje uziemienia stosowane są najczęściej?
Jakie są rodzaje uziomów?
Uziomy przeznaczone do zamontowania w instalacji odgromowej mogą mieć różne formy. Najczęściej wykorzystywane są wtedy:
Fundament ze zbrojeniem
W przypadku wielu domów jednorodzinnych oraz innych obiektów funkcję uziemienia pełni fundament ze zbrojeniem.
Gdy projektowana jest instalacja odgromowa grunt musi być wtedy uwzględniony w projekcie, ponieważ konieczne jest wtedy odpowiednie dopasowanie do budynku pozostałych elementów instalacji. Aby wykonać takie uziemienie, konieczne jest wyprowadzenie taśmy stalowej z fundamentu poza jego obrys, aby wykonać tak zwany uziom naturalny.
Ważne jest zatem przeprowadzenie prac już na etapie budowy danego obiektu, ponieważ w późniejszym czasie jego wykonanie może być niemożliwe.
Uziemienie prętowe i płytowe
Systemy uziemiające często wykorzystują również specjalny rodzaj prętów lub płyt z miedzi lub stali ocynkowanej umieszczanych w ziemi. W tym przypadku uziom ten określany jest jako sztuczny.
Należy pamiętać o tym, że uziom w formie pręta albo płyty musi być umieszczony w gruncie minimum w odległości 1 metra od budynku, a także na głębokości wynoszącej co najmniej 80 centymetrów, aby był on skuteczny i bezpieczny.
Uziemienie otokowe
W tym przypadku stosowana jest ocynkowana taśma stalowa, którą montuje się w ziemi dookoła budynku. W ten sposób możliwe jest stworzenie pierścienia, którego zadaniem jest rozpraszanie energii pioruna.
Uziemienie otokowe skutecznie zmniejsza różnice potencjałów uziemienia i minimalizuje ryzyko rozbłysków bocznych.
Niezależnie od wybranego rodzaju uziemienia, regularne monitorowanie i konserwacja mają kluczowe znaczenie.
Uziemienie w instalacji odgromowej – o czym trzeba pamiętać?
Gdy planowana jest instalacja odgromowa grunt powinien być dostosowany przede wszystkim do pozostałych elementów instalacji oraz do samego budynku.
Najlepiej zaprojektowanie instalacji odgromowej polecić specjalistycznej firmie, która będzie mogła przygotować projekt. Takie projekty wchodzą również w skład projektów architektonicznych w przypadku budowy domu.
Okresowe inspekcje zapewniają, że system uziemiający będzie skuteczny przez długi czas, dlatego też konieczne jest w tym przypadku regularne sprawdzanie, czy elementy systemu działają poprawnie.