Siatki cięto-ciągnione mają szerokie spektrum zastosowania i wykorzystywane są w wielu różnych branżach. Z tego powodu służą one nie tylko do wznoszenia ogrodzeń mających na celu zabezpieczenie posesji, ale stosowane są również jako element wzmacniający konstrukcję schodów czy elewację. Wyroby te wykorzystywane są również w przemyśle. Czym jednak charakteryzują się siatki cięto-ciągnione? Podpowiadamy.
Czym są siatki cięto-ciągnione?
Siatki cięto-ciągnione bardzo różnią się od tradycyjnych siatek plecionych, ponieważ wykonywane są w zupełnie innej technologii. Do produkcji tego typu siatek wykorzystuje się specjalną technikę polegającą na jednoczesnym cięciu i ciągnieniu blachy. Z tego powodu, żeby wytworzyć siatkę cięto-ciągnioną, potrzebne jest właściwe zaplecze techniczne, a także doświadczony personel. Do produkcji takich wyrobów używa się arkuszy blachy aluminiowych, stalowych, a także ze stali nierdzewnej, dzięki czemu gotowe wyroby różnią się między sobą parametrami technicznymi i możliwością wykorzystania.
Zalety siatki cięto-ciągnionej
Siatka cięto-ciągniona może być wykonana na przykład z elementu takiego jak blacha perforowana. W Poznaniu znajdują się zakłady zajmujące się produkcją takich wyrobów. Unikatowa technologia wytwarzania siatki cięto-ciągnionej sprawia, że gotowy produkt ma wiele zalet. Wśród nich można wymienić brak spoin i łączeń, ponieważ jest ona wytwarzana z jednego kawałka materiału. Jak wiadomo spoiny i łączenia, zawsze stanowią najsłabszy element konstrukcji, a ich brak sprawia, że produkt jest bardziej wytrzymały.
Wysoka wytrzymałość siatki sprawia, że nadaje się ona do formowania. W tym celu można wykorzystać różne procesy, na przykład walcowania, rozciągania czy gięcia. To z kolei sprawia, że jest ona wykorzystywana do produkcji wielu różnych wyrobów. Ostatnią, istotą zaletą siatki cięto-ciągnionej są jej właściwości antypoślizgowe. Dzięki temu, że oczka siatki wykonane są w specjalnej technologii, dodatkowo mogą mieć również właściwości hydrofobowe.