Malowanie proszkowe elementów aluminiowych – o czym mowa w praktyce?

Aluminium to metal powszechnie wykorzystywany w przemyśle, a także można go spotkać w przedmiotach codziennego użytku. Cechuje się lekkością, a także łatwością w formowaniu. W połączeniu z innymi pierwiastkami metal ten może się pochwalić wytrzymałością na poziomie stali. Niestety jest on podatny na korozję. Dlatego fachowcy stosują różne rozwiązania zabezpieczające. Jednym z nich jest malowanie proszkowe elementów aluminiowych. Jak to wygląda w praktyce?

Na czym polega malowanie proszkowe elementów aluminiowych?

Malowanie proszkowe polega na pokryciu wybranego elementu aluminiowego cząstkami farby i żywicy. Warto wiedzieć, że nałożenie farby jest możliwe, dzięki natryskowi elektrostatycznemu. Malowanie proszkowe elementów aluminiowych pozwala na równomiernie pokrycie farbą.

Zastosowanie tej metody powoduje, że powierzchnia elementu aluminiowego jest gładka oraz odporna na obrażenia mechaniczne. Ma to szczególne znaczenie, ponieważ wiele elementów aluminiowych stanowi część składową wielu narzędzi i maszyn.

Przed wykonaniem malowania należy dobrze wyczyścić element aluminiowy, aby zniwelować nierówności przez zabrudzenia i mieć pewność, że farba zostanie utwardzona na powierzchni.

Malowanie proszkowe elementów aluminiowych – jak dobrać farbę?

Rodzaj farby musi zostać dobrany do powierzchni, poddanej malowaniu. W praktyce malowanie proszkowe elementów aluminiowych zazwyczaj odbywa się przy użyciu farb polimerowych, bazujących na żywicach epoksydowych czy epoksydowo-poliestrowych. Wybór odpowiedniej farby musi być także podyktowany przeznaczeniem malowanej aluminiowej powierzchni.

Malowanie proszkowe elementów aluminiowych – zalety takiego rozwiązania

Wiele osób wybiera malowanie elementów aluminiowych metodą proszkową z uwagi na jej zalety. Przede wszystkim malowanie proszkowe elementów aluminiowych idealnie gładko pokrywa malowany element. Równomierne rozłożenie proszku jest możliwe dzięki natryskowi. Metoda sprawia, że malowany element jest odporny na czynniki mechaniczne i chemiczne.

Redakcja
Redakcja
Cześć! Jeśli to czytasz to jeszcze się nie znamy! Ale mam nadzieję, iż to się niedługo zmieni! Więc serdecznie zapraszam Cię do lektury moich wpisów ponieważ według mnie są na prawdę interesujące i pełne merytorycznej wiedzy!

Więcej od tego autora

Polecane

Najnowsze artykuły

Ekspertyzy budowlane – na czym polegają?

Ekspertyzy budowlane to bardzo pomocne czynności podczas przeprowadzania modernizacji budynku. W sposób dokładny pomagają stwierdzić, czy nieruchomości nadają się do użytku i spełniają obowiązkowe...

Cegła ceramiczna – jakie posiada właściwości?

Cegła ceramiczna to zdecydowanie najpopularniejszy rodzaj budulca wykorzystywany w budownictwie. Czym właściwie jest? Jak jest wytwarzana, jakie posiada właściwości i gdzie się ją wykorzystuje?...

Kotły CO – o czym pamiętać przy ich wyborze?

Kotły centralnego ogrzewania, to bardzo dobry środek do ogrzania mieszkania. Są one skuteczne i mogą za stosunkowo niską cenę zapewnić ciepłe przetrwanie zimy. Rodzaje...