Czyścimy rolety i żaluzje – wskazówki krok po kroku

Nie ma lepszej pory na domowe porządki niż wczesna wiosna. Cieplejsze promienie słońca pozytywnie nastrajają do pracy, a same porządki zwykle zaczynamy od okien. Co zatem zrobić, by szybko, efektywnie i bez wysiłku wyczyścić rolety i żaluzje? Przedstawiamy krótki poradnik.

Zanim zaczniesz czyścić rolety i żaluzje, oceń stan ich zabrudzenia oraz zaopatrz się w miękkie ściereczki, szczoteczki i środki myjące, dopasowane do rodzaju plam. Na rynku są oczywiście dostępne różnego rodzaju urządzenia ułatwiające czyszczenie rolet i żaluzji, zdradzamy jednak kilka rozwiązań, które również sprawdzą się doskonale.

Jak czyścić rolety rzymskie?

Czyszczenie rolet rzymskich, niezależnie od materiału z jakiego zostały zrobione, rozpoczynamy od odkurzenia wszystkich elementów. To bardzo ważny krok, ponieważ nie ma nic gorszego dla każdej pani domu niż rozmazany, mokry kurz. Rolety rzymskie wykonane są przeważnie z tkanin zasłonowych, które w większości przypadków możemy bez problemu czyścić na mokro, a nawet prać w pralce bez wirowania. Rolety z tkaniny suszymy rozkładając je na całej szerokości.

– Zanim weźmiemy się za czyszczenie rolet rzymskich na mokro, skonsultujmy się z producentem lub salonem sprzedaży w temacie zalecanego środka piorącego. Tylko wtedy zyskamy gwarancję, że trwale nie uszkodzimy produktu – radzi Agnieszka Gołębiewska, przedstawiciel firmy ANWIS.

W czyszczeniu rolet, bez względu na ich rodzaj, bardzo ważna jest regularność. Systematyczne odkurzanie tkanin zapobiegnie wnikaniu brudu w głąb materiału. Przy codziennym odkurzaniu rolet doskonale sprawdzają się suche, miękkie szmatki, odkurzacz nastawiony na najsłabszą moc ssania, a także rolki klejące.

Sposoby na czyszczenie żaluzji plisowanych

Czyszczenie żaluzji plisowanych z pozoru wydaje się dużo bardziej skomplikowane, ponieważ wykonane są z tkaniny, która jest trwale splisowana termicznie. Ważne, by podczas czyszczenia żaluzji plisowanych skupić się przede wszystkim na zgięciach materiału oraz na materiale w dolnej części żaluzji, ponieważ to właśnie tam najczęściej gromadzi się kurz i brud.

Czyszczenie żaluzji drewnianych i aluminiowych w prostych krokach

Żaluzje drewniane najlepiej czyścić na sucho, choć nie ma problemu, by do usunięcia trwalszych plam użyć letniej wody z dodatkiem płynu do mycia drewna. Aby lamele wyglądały jak nowe, warto także skorzystać z odpowiedniego środka nabłyszczającego. Na koniec wystarczy już tylko przetrzeć żaluzje drewniane suchą ściereczką.

W przypadku żaluzji aluminiowych do usunięcia kurzu użyjmy szmatki lub zmiotki. a następnie wypolerujmy je miękką ściereczką z flaneli. Przy większy zabrudzeniach, wystarczy przetrzeć je gąbką lub ściereczką ze spienionym płynem myjącym.

Redakcja
Redakcja
Cześć! Jeśli to czytasz to jeszcze się nie znamy! Ale mam nadzieję, iż to się niedługo zmieni! Więc serdecznie zapraszam Cię do lektury moich wpisów ponieważ według mnie są na prawdę interesujące i pełne merytorycznej wiedzy!

Więcej od tego autora

Polecane

Najnowsze artykuły

Jakie są standardy jakościowe dla montażu okien?

W dzisiejszych czasach, prawidłowy montaż okien jest kluczowy dla zapewnienia nie tylko estetyki, ale także efektywności energetycznej i trwałości konstrukcji budynku. Standardy jakościowe dla...

Jak zaplanować umeblowanie biura?

W dzisiejszym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a tempo pracy nieustannie rośnie, stworzenie odpowiedniego środowiska pracy staje się niezwykle istotne dla sukcesu firmy....

Kto zajmuje się projektowaniem mebli?

Projektowanie mebli to sztuka, która łączy w sobie funkcjonalność, estetykę i innowację. Każdy mebel, który znajduje się w naszym domu, biurze czy miejscu publicznym,...